Arada ki Farkı Bulun... - Mustafa Sabri OĞUZ

Duyurular

15 Ekim 2019 Salı

Arada ki Farkı Bulun...

Merhaba değerli ziyaretçilerim, aslında 2 hafta önceden işlemini gerçekleştirdiğim, lakin şimdi kaleme almayı uygun gördüğüm bir süreçten sizlere bahsetmek istiyorum. Tabi resimden de anladığınız üzere... Evet, saç ektirdim. Şuan saç ektirme operasyonunun üzerinden 15 gün geçti ve sonuç yukarı da paylaştığım fotoğrafta ki gibidir ve şuan bile oldukça memnunum.

Peki bu süreç benim için nasıl geçti, nasıl deneyimler elde ettim ve çevremden aldığım soruları cevaplayacak şekilde bugüne kadar olan süreci anlatmaya çalışayım.

Dökülme Süreci ve Kabulleniş

Lisede ki halim
Öncelikle eski saçlı olduğum halimden bahsedeyim. Lise de oldukça sık bir saç yapım vardı. Kuru ve kıvırcık saç yapımdan dolayı berberler beni tıraş edeceği zaman zorlanırlardı. Hal böyle olunca sıcak havaları da sevmez oldum. Önce ki halimi görebilmeniz için lisede çekilmiş vesikalık fotoğrafımı solda yayınladım. Resmime bakarak, abartmadığımı gayet iyi anlayabilirsiniz.

Üniversite hayatım başladığında saçlarım dökülmeye başladı. Bu durumu bulunduğumuz yıla kadar kabullenmiştim. Sonuçta bir tek benim saçım dökülmüyor. Nereden baksanız erkeklerin %70'i ne yazık ki kelleşiyor. Bu nedenle kafama  fazla takmıyor ve yaşantıma bu şekilde devam ediyordum.

Zaman içerisinde saç ekimi işlemlerini duyuyor ve çevremde ektiren arkadaşları görüyordum. Lakin saç ekim tekniğinin yeni çıkmasından mı yoksa kişinin bünyesi bunu kabul etmediğinden mi bilmiyorum. Pek sağlıklı sonuçlar da göremiyordum o yıllarda, bu nedenle parasına göre alınacak bir risk olmadığını düşünüyordum.

Fikir Değişikliği

Bu yılda çektiğim son uzun saçlı halim.
Yıllar yılları kovaladı ve zaman içerisinde sağda ki kişiye dönüştüm. Baktık ki kafa iyice parlamaya başladı. Fakat az da olsa gördüğüm saçlardan dolayı yaşamaya devam ediyordum.
Son günlerde boş zamanlarımı "Breaking Bad" dizisini tekrar izleyerek geçiriyordum. Malum dizinin baş kahramanı "Walter White" namı diyar "Heisenberg" akciğer kanseri olduğundan kemoterapi tedavisi görüyordu. Ve evet, bende dizilerden az da olsa etkilenen insanlardanım. Hayatımda hiç yapmadığım, fakat denemek istediğim o şeyi yaptım. Kafamı ilk kez sıfıra vurdum. İşte o zaman saçlarımın ne kadarını kaybettiğimi fark ettim. "Vay be, nereden nereye..." dedim. Biliyor musunuz, aslında kafayı sıfıra vurunca birazda hoşuma gitmişti. Çünkü düzelteceğim veya ilgileneceğim pek saçım kalmamıştı. Saçım olsun yada olmasın, en azından yaz başlarında kafamı sıfıra vuracağım. Çünkü çok ferah ve rahatlatıcı bir şeymiş bana göre...

Her neyse konuyu fazla dağıtmadan geri dönelim. Bu yeni halimle iş yerimde takılmaya başladım. Tabi sonbahar aylarına giriş yaptığım zamanlara denk geldiğinden ve çalıştığım yerde ki insanlar beni böyle tanımadıkları için biraz garipsemiş ve sorular sormaya başladılar. "Saç mı ektirecek sin?", "O yüzden mi kestin?", "Ektirecek sen, bence zamanı gelmiş.", vs... baktım ki bu konuda çok talep var ve çalışma arkadaşlarımın da desteklemesi ile dedim ki "Bu saç ektirme konusunu biraz araştıralım." ve başladım araştırmaya...

Saç Ektirme Konusunda Araştırma

Araştırmaya başlamadan önce tabi ki internet ve sosyal medyada çeşitli reklamlar görüyorduk. İyi, kötü bir fikir sahibiydik ama bu oldukça az bir bilgi tabi ki. Youtube'da severek takip ettiğim bir oyun eleştirmeni olan Enis KİRAZOĞLU'nun saç ektirme videosunu gördüm ve baktım ki oda Mesut ÇEVİK'i referans almış. Bu iki arkadaşın almış olduğu karar ve Mesut beyin sonucu ve deneyimlerini video serisi olarak aktarmasından sonra kararımı verdim, "Bende saç ektireceğim." dedim. 

Lakin yinede şöyle bir durum var; bu işin riskleri var. Bunlardan biri taşınacak saç kökleri ve paranız... Ne yazık ki piyasada çok fazla saç ekim merkezi var ve yapılacak işlemin kötü olması halinde geri dönüşü olmadığı gibi elde ki bulgurdan olabilirsiniz. Hadi parayı telafi ederiz ama alınan saç köklerinin yerine yenisi gelmiyor. Bu nedenle 3-4 firma ile görüştüm ve olabildiğince detaylı bilgi almaya çalıştım. Bu konuda arkadaşlarımında katkısı oldu, bu nedenle yazımı okuyorsanız: "Teşekkür ederim.". 

1-2 haftalık araştırma sonucunda içime sinen saç ekim merkezi ile anlaştım ve operasyon için randevulaştık.

Operasyon Günü

Operasyon günü sabahtan hastaneye gittim ve işlem başladı. Sabah 8'de başladı ve akşam 16:00 civarı bitti.

Operasyon Akşamı Görüntü

Operasyonla ilgili bilmeniz gerekenleri sıralayayım;
1. Saç ekim operasyonundan sonra 3 gün içerisinde işe geri dönebilirsiniz. 
Kısmen doğru, fakat yaptığınız iş sizi yormayan bir iş ise yoksa en azından 1 hafta izin almanızı tavsiye ederim. Bende arkadaşlarımın tavsiyesine uyduğum için operasyon sonrası gerçekten faydasını gördüm.
2. İşlemler acısız gerçekten, lakin lokal anesteziden dolayı bu mümkün oluyor. Lokal anestezi uygulanırken acıyı mecburen yaşıyorsunuz. Onun dışında sadece masa yada koltukta 8-10 saat hareketsiz durmak baya zorluyor.
3. Operasyon önce ve sonrası kesinlikle Alkol ve sigaradan uzak durmalısınız. 15 gün önceden ve 15 gün sonrası için diyorum bunları...
4. Operasyon bitiminde operasyon sonrası bilgilendirmeler,kullanacağınız ilaçlar ve  reçetesini size sağlıyorlar. Tüm talimatlara uygulamanız tamamen sizin faydanıza olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Operasyon Sonrası ve Bakım

Benim için asıl sıkıntılı süreç burada başlıyor.  İyi ki 1 haftalık istirahat raporu almışım. Çünkü bu süreçte uyumak çok sıkıntılı bir durumdu. Malum ameliyatlı bölgenizin hasar görmemesi için neredeyse dikey uyumanız gerekiyor. Normalde yüzüstü ve yan yatarak uyumaya alışkın biri olduğum için beni oldukça zorladı. Operasyonda çektiğim acı, bunun yanında hiçbir şey diyebilirim. Fakat saçlarımın refahı için katlanmaya değer... 😀 Kafanızda ki o bandaj 3.gün çıkarılıyor ve ilk yıkamayı ekim merkezinde gerçekleştiriyorsunuz. Bunun dışında evde verdikleri ilaçları ve talimatları düzenli olarak uyguluyorsunuz.

Sonuç


Resimlerden görüldüğü üzere alım (donor) bölgesinden alınan saçlarım, tüm kabuklar gittikten sonra bu şekilde gözükmeye başladı. Şuan için sonuçtan oldukça memnunum, umarım hiçbir şey ters gitmez de eski görünümüme azda olsa kavuşabilirim.

Bakalım önümüzde Şok dökülme aşaması var. O aşamadan sonra asıl saçlarım gelmeye başlayacak. O aşama sırasında yeni bir yazı yazarak, elde ettiğim deneyimleri paylaşırım. Bu süre zarfında merak ettiklerinizi yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Şimdilik kendinize iyi bakın...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme